Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 26.04.2005
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Ágoston András
Titlul articolului: Déjà vu
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=121


Be akarják csapni a határon túli magyarokat, a magyarországi és a kisebbségi politikai eliteket azok, akik Erdélyben, sutba dobva a kisebbségi közösség autonómiaigényeit, inkább a helyi többségi hatalomnak igyekeznek kedvezni. Úgy, hogy autonómiaként mutatják be azt, ami nem az.

      Emlékezetes, hogy 2002-ben a Vajdaságban Kasza és társai, a helyi szerb hatalomhoz simuló magyar politikai elit képviselői, eleve rokkant kisebbségi törvényt dolgoztak ki, formálisan a jugoszláv kormány, de lényegében a Djindjic vezette szerb politikai elit számára. A vajdasági magyarság szégyenére vállalták, hogy perszonális autonómiának nevezve azt, az elektoros választásokra épülő nemzeti tanácsok intézményével megalapozzák azt a kisebbségi intézményrendszert, amely – mára ezt mindenki látja – csak arra alkalmas, hogy a magyaroknak közvetítse a szerb nemzeti érdekeket, nem pedig fordítva.
      Mi is hallottuk annak idején, hogy ez csak „kerettörvény” lesz, s „fontos, hogy a Nemzeti Kisebbségi Tanács szerepét pontosan meghatározzuk”. Meg azt is, hogy forradalmi újításnak lehetünk szemtanúi. Sőt, hogy az autonómia a vajdasági magyaroknak még magas, s azokat, akik feliratkoznak a magyar szavazók névjegyzékére, kiutasíthatják az országból. Mindez érthető. A helyi többségi hatalom kiszolgálása lényegében azonos klisék alkalmazásával zajlik a Vajdaságban és Erdélyben, sőt másutt is. (Kellékek: hangos egységpropaganda, egypártrendszer, kormányzati felelősségvállalás, a magyarországi támogatások feletti csendes, de hatékony ellenőrzés, az így megyünk az EU-ba szlogen stb.)
      Mégis van valami jó is, ami ismétlődik. A Vajdaságban a VMDP, Erdélyben pedig a gondolkodó értelmiség széles köre, Tőkés Lászlótól kezdve az RMDSZ-ben megmaradt Toró T. Tiborig, élénk ellenállást fejtenek ki. Ennek eredményeként lehet ugyan autonómiát mondani az autonómia feladására, de akik ebben a tisztának és becsületesnek korántsem nevezhető játékban részt vesznek, nem kerülhetik el a leleplezést.
      A Vajdaságban Várady Tiborról, Józsa Lászlóról és Korhecz Tamásról mindenki tudja, hogy ellenzik az autonómiát. Erdélyben egzisztenciájukat kockáztatva emelik fel szavukat a nemzetben gondolkodó értelmiségiek: művészek, politikusok, egyháziak. Azok a megmozdulások, amelyeket Tőkés László és mások kezdeményeznek – ha a nemzetnek szerencséje van –, felrázzák az erdélyi magyarságot.
      Azt már többen kimondták, hogy a király meztelen. Most arra lenne szükség, hogy ez a felismerés általánossá váljék. A Kárpát-medencében élő magyarok vigyázó szemüket most Erdélyre vetik. Az, ami az RMDSZ kisebbségi törvénytervezete körül történik, befolyásolhatja a határmódosítás nélküli nemzeti integráció menetét. Látják ezt a magyarországi parlamenti pártok is, és átérzik felelősségüket. Dávid Ibolya, az MDF elnöke az egyesülési kongresszuson Markó Béla jelenlétében sem állt ki a törvénytervezetért. Németh Zsolt Bukarestben autonómiáról és nem a kulturális autonómia alapjait tartalmazó törvénytervezetről szólt. A kormányoldal hallgat, s nem mond támogató véleményt. Nincs valamirevaló szakértő, aki autonómiának ismerné el a törvénytervezetet.
      És mégis: balsejtelmektől terhes a Kárpát-medencében a magyar–magyar politikai színtér. Hogyan lehetne mindennek jó vége? Ezt nehéz megmondani. Ha Erdélyben az ellenállás rövid idő alatt látványosan meghatványozódna, ez talán elég lenne ahhoz, hogy a magyarországi politikai elit történelmi felelősségének tudatában egyöntetűen nemet mondjon az autonómiaként feltálalt kisebbségi dokumentum tervezetére. Magyarországon és a nemzetközi színtéren is.
      Mekkora lenne a megkönnyebbülés!

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.